Rekuperacja Rzeszów

Chcesz mieć w swoim domu zdrowe, świeże powietrze? Masz dość wilgoci na oknach? Nie wiesz, jak niskim kosztem uzyskać komfort cieplny bez strat energii? Skończ z wietrzeniem pomieszczeń. Nigdy więcej nie przepłacaj za rachunki. Postaw na rekuperację. To obecnie jedno z najnowocześniejszych rozwiązań energetycznych, doceniane przez świadomych konsumentów w Polsce i na całym świecie.

Rekuperacja – co to jest?

Rekuperacja jest rodzajem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. To przeciwieństwo klasycznej wentylacji grawitacyjnej, w której następuje jedynie wyciąg zużytego powietrza. Odzysk ciepła w systemie rekuperacyjnym oznacza, że część energii cieplnej, nagromadzonej w pomieszczeniach, zostaje ponownie wykorzystana. Rekuperator to rozwiązanie umożliwiające ciągłą wymianę powietrza w pomieszczeniach. 

System rekuperacyjny składa się z kilku elementów:

  • rekuperatora (to serce całego systemu, centralny wymiennik ciepła),

  • czerpnia powietrza (jest to miejsce, z którego masy świeżego powietrza są zasysane do przewodów wentylacyjnych),

  • wyrzutnia powietrza (z tego miejsca zużyte powietrze zostaje wyrzucone poza budynek),

  • przewody wentylacyjne,

  • nawiewniki i wywiewniki (to elementy znajdujące się na suficie lub na ścianach pomieszczeń).

W zależności od specyfiki projektów, systemy rekuperacji mogą być również połączone z pompą ciepła, piecem lub kotłem grzewczym. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli rekuperatorów. Decydując się na konkretne urządzenie, warto dokładnie przeanalizować jego specyfikację, parametry pracy, koszty użytkowania oraz szczegóły gwarancji i sposób działania serwisu oferowanego przez różnych producentów.

Jak działa rekuperacja?

Mechanizm działania rekuperatora jest stosunkowo prosty i opiera się na odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego z wnętrza budynku. W trakcie tego procesu, powietrze z zewnątrz, przed wprowadzeniem do wnętrza, jest ogrzewane dzięki wymiennikowi ciepła. Wymiennik składa się z cienkiej płyty, zwykle wykonanej z tworzywa sztucznego, która pozwala na transfer wilgoci oraz ciepła, bez mieszania się obu strumieni powietrza.

Nie należy mylić rekuperacji z prostym zawracaniem ciepłego powietrza do wnętrza. To proces, w którym ciepło wywiewanego powietrza jest odzyskiwane i przekazywane świeżemu powietrzu nawiewanemu. Dzięki temu zimą nawiewane powietrze jest cieplejsze, a latem – chłodniejsze.

Rekuperator to rozwiązanie, które łączy w sobie skuteczność tradycyjnego wietrzenia z zachowaniem stałej, komfortowej temperatury wewnątrz budynku. Eliminuje przeciągi i uniemożliwia przedostawanie się do wnętrza zanieczyszczeń i insektów.

W sezonie letnim rekuperator dąży do obniżenia temperatury wewnątrz domu, gdyż powietrze wewnątrz jest schładzane przez wywiewane, cieplejsze powietrze. Możliwość podłączenia dodatkowej jednostki chłodzącej lub gruntowego wymiennika ciepła pozwala na jeszcze lepsze schłodzenie powietrza nawiewanego, co sprawia, że rekuperator staje się źródłem „zdrowej klimatyzacji”. Nie chodzi tutaj o recyrkulację i chłodzenie tego samego powietrza, ale o ciągłą wymianę powietrza przy jednoczesnym jego chłodzeniu, co sprawia, że wnętrze domu staje się bardziej komfortowe, zarówno latem, jak i zimą.

Rekuperacja – świeże powietrze w domu i nie tylko

Rekuperacja jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli zamierzasz oszczędzać energię w swoim domu i cieszyć się najwyższą jakością powietrza. Realne oszczędności energii dla domu jednorodzinnego, wyposażonego w pompę ciepła i system wentylacji połączony z odzyskiem ciepła, wynoszą nawet 50-60%. Bez wątpienia rekuperacja jest więc doskonałą alternatywą dla zwykłej wentylacji grawitacyjnej, która w nowoczesnym, inteligentnym budownictwie przestaje mieć rację bytu. Systemy grawitacyjne zapewniają wymianę powietrza, ale jednocześnie generują znaczne straty ciepła. Brak konieczności ciągłego wietrzenia czy pozostawiania szczelin wentylacyjnych sprawiają, że zyskujesz większą kontrolę nad temperaturą powietrza w swoim domu.

Jakie są inne zalety rekuperacji?

  1. Odzysk ciepła - poziom skuteczności nowoczesnych rekuperatorów wynosi nawet 95%Dzięki temu nie musisz marnować energii na ciągłe dogrzewanie pomieszczeń.

  1. Komfort cieplny - cały rok zachowujesz komfort cieplny. Zimą rekuperacja pozwala utrzymać w domu temperaturę pokojową. Latem system schładza powietrze, zapewniając Ci optymalne warunki.

  1. Czystość i higiena - dzięki specjalnym filtrom uzyskujesz w domu najwyższą jakość powietrza, wolnego od niebezpiecznych tlenków, pyłów, rodników i bakterii.

  1. Dobry sen - głęboki, udany sen to gwarancja zdrowia i długowieczności. Dzięki rekuperacji oddychasz czystym powietrzem, wysypiasz się i masz więcej energii do działania.

 

Koszty rekuperacji

Ile kosztuje rekuperacja? Cena systemu zależy od różnych czynników: wielkości Twojego domu, specyfiki rozwiązań, mocy urządzeń, a nawet od marki i producenta. W koszty przedsięwzięcia musisz również wliczyć projekt rekuperacji i robociznę, czyli montaż systemu przez wyspecjalizowaną firmę. Pomocnym źródłem informacji są też najnowsze katalogi Ansel, w których prezentujemy rekuperatory i wykaz niezbędnego wyposażenia dodatkowego.

Kiedy zwróci się zakup instalacji?

Nie ulega wątpliwości, że rekuperacja jest opłacalną inwestycją. Jak szacują eksperci branży instalacyjnej, już po 10 latach możesz uzyskać zwrot kosztów, związanych z projektem, zakupem i montażem wentylacji z odzyskiem ciepła. Dzięki rekuperacji w chłodne, jesienno-zimowe miesiące nie musisz dogrzewać pomieszczeń. Ciepło, które raz wygenerujesz, będzie krążyło w domu w zamkniętym obiegu, z zachowaniem najwyższej jakości powietrza. Zapomnij też o otwieraniu okien! To powoduje niebezpieczne dla zdrowia przeciągi i skażenie powietrza lotnymi zanieczyszczeniami. Rekuperacja to inwestycja w zdrowie i lepsze samopoczucie każdego dnia. System pozwala utrzymać idealne parametry temperatury, wilgotności i czystości powietrza, co przekłada się na stan Twojego zdrowia.

Kiedy zaplanować montaż systemu rekuperacji?

System rekuperacji, by działać skutecznie, wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale również specjalistycznego układu kanałów wentylacyjnych. To właśnie przez te kanały przepływa świeże oraz zużyte powietrze. Należy zaznaczyć, że kanały w systemie rekuperacji różnią się budową od tych stosowanych w tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Dlatego warto już na etapie projektowania domu czy w początkowej fazie budowy zastanowić się nad wdrożeniem systemu rekuperacji. Pozwoli to na uniknięcie budowy niepotrzebnych kominów wentylacyjnych. 

Posiadając starszy dom, nie musisz rezygnować z zalet rekuperacji. Instalacja rekuperacji w starych domach jest możliwa. Chociaż nie wymaga to generalnego remontu całego domu, konieczne mogą być pewne prace wykończeniowe.

Montaż rekuperatora

Rekuperator musi być zainstalowany zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej jest to sucha i zadaszona przestrzeń, gdzie przez cały rok panuje temperatura dodatnia, jak poddasze, garaż czy pomieszczenie gospodarcze. Centrala wentylacyjna powinna być umieszczona w miejscu gwarantującym swobodny dostęp, aby ułatwić serwisowanie i ewentualną wymianę urządzenia. Producent w instrukcji obsługi podaje zalecane odległości pomiędzy centralą a innymi elementami.Stojące rekuperatory muszą być umiejscowione na solidnym podłożu i opierać się na dedykowanych nóżkach. Te o mniejszych rozmiarach, w tym również wersje stojące, zwykle montuje się na ścianie przy użyciu specjalnego uchwytu dostosowanego do konkretnego modelu. Dla efektywnego odprowadzania skroplin, urządzenie powinno być stabilnie osadzone na odpowiednim podwyższeniu. Rury odprowadzające skropliny muszą być ułożone ze spadkiem w kierunku wewnętrznych przewodów kanalizacyjnych. Jeśli są one ulokowane w miejscach nieogrzewanych, konieczne jest ich izolowanie otuliną cieplną oraz przewodem samoregulującym.

Rekuperatora a brak prądu

Chociaż przerwy w dostawie prądu nie zdarzają się często, mogą wpłynąć na działanie rekuperatora. Jak każde urządzenie elektryczne, w razie braku prądu rekuperator przestaje funkcjonować, co powoduje wstrzymanie wentylacji mechanicznej. Efekty tej przerwy są zazwyczaj niewyczuwalne przez mieszkańców przez pierwsze 24 godziny. W ciepłe dni warto przewietrzyć pomieszczenia, a zimą przynajmniej na chwilę uchylić okna. Normalne działanie urządzenia zostanie przywrócone, gdy dostawy prądu zostaną wznowione. Jeśli w danym rejonie przerwy w dostawie prądu są częstsze, warto rozważyć montaż agregatu prądotwórczego.

z firmą ANSEL to naturalny etap twojego rozwoju i sukcesu, a także zwiększenie twoich możliwości. Naszym klientom oferujemy nowoczesne rozwiązania wentylacyjne, klimatyzacyjne i ogrzewnicze.

Produkty przez Nas oferowane są najwyższej jakości. Wszystkie urządzenia posiadają certyfikaty oraz są dopuszczone do stosowania w EU.